Zubní kámen

ZUBNÍ KÁMEN

Zubní kámen u psů a koček je jedním z nejčastějších zdravotních problémů. Zubnímu kameni předchází tvorba zubního plaku, který je měkký a dá se snadno setřít. Zubní plak, který se skládá ze zbytků potravy a baktérií, mineralizuje a tím vzniká zubní kámen. Postupně dochází k zánětu dásní, pes má zapáchající dech, nadměrně sliní a v některých případech obtížně přijímá krmivo. Obecně platí, že nejvíce tímto problémem trpí malá a střední plemena psů.

Zánětlivé změny, které vznikají v dutině ústní, postihují dásně, vlastní zuby a někdy i kosti čelistí s tvorbou píštělí. Infekce se tak z dutiny ústní může roznést do celého těla a poškozovat ledviny, játra nebo srdce.

Terapie spočívá v odstranění zubního kamene ultrazvukem, extrakcí zubů, které jsou silně postižené periodontitidou, eventuálně plastikou dásní. Nakonec se zuby vyleští. Někdy je nezbytná následná léčba antibiotiky. Zákroky se vždy provádí v celkové anestézii.

Jaká je účinná prevence? Nejlepší je denní čištění zubů speciálními zubními kartáčky a zubními pastami pro psy a kočky. Rovněž se doporučují zubní žvýkací kosti nebo speciální krmiva, která napomáhají odstraňování zubního plaku. Do krmiva se mohou přidávat přípravky, které vyvazují vápník ze slin a tím snižují tvorbu zubního kamene.

zuby 1