Morče

Základní informace o chovu
Morče peruánské (Cavia aperea porcellus) – země původu jižní Amerika, žije na travnatých svazích And v nadmořské výšce 2000-4000 m. Morčata domestikovali Inkové již v 1. tisíciletí př.n.l. Existují 3 základní druhy  morčat: krátkosrsté, dlouhosrsté (angorské) a rozetové. Průměrná váha je 800-1200g, samci bývají těžší a délka života je cca 5-7 let. Délka březosti 59-72 dní, počet mláďat ve vrhu 1-4. Samice kojí mláďata 14-21 dní. Pohlavní dospělost samic -1 měsíc, samců 2 měsíce. Chovatelská dospělost je 3 měsíce.

V přírodě žijí morčata ve skupinách, proto se doporučuje chovat více zvířat. Obydlí pro jedno morče by mělo mít velikost 70x40x35 cm, pro 2 a více morčat je nutné zvolit výběh větší. Protože jsou morčata poměrně plachá, potřebují úkryt. Do výběhu se proto umisťují domečky, které můžete koupit. Pokud budete domeček vyrábět, nepoužívejte barevný papír a lepidlo. Jako podestýlka pro chov  jsou vhodné hobliny, kukuřičná drť a sláma. Nepoužívejte piliny, které práší a mohou způsobit vážné respirační onemocnění. Protože morčata produkují velké množství moče, je nutné podestýlku často měnit! Výběh je nejlepší umístit na vyvýšené místo. Morčata totiž ráda pozorují, co se kolem nich děje. Při venkovním výběhu je důležité chránit morčata před zvířaty, která jsou pro ně nebezpečná, jako jsou psi, kočky, kuny, draví ptáci apod. Výběh  musí být proto shora krytý pletivem.

 

Krmení
Aby bylo morče zdravé, potřebuje vyváženou stravu, která musí být pestrá. Nové krmení přidáváme vždy pozvolna, protože každá náhlá změna může vyvolat  zdravotní problémy. Základní složkou potravy je seno. Morče ho žvýká celý den a mělo by ho tak mít stále k dispozici. Zelená strava je rovněž velmi důležitá. Obsahuje vitamin C, který morče neumí syntetizovat a je odkázané na jeho přísun v potravě. Tráva nesmí být mokrá a obsahovat jedovaté rostliny. Další strava: salátové okurky, hlávkový salát v omezeném množství (jeden list), kedlubnový a zelný list, rovněž velmi omezeně (nadýmá), řepa, mrkev, kukuřice s listy, mladé klasy pšenice, hroznové víno, jablka, rajčata, celer a mnoho dalších druhů ovoce  a zeleniny. Nevhodné jsou fazolové lusky, syrové brambory, kapusta nebo listy z rajčat. Březím samicím se nedoporučuje podávat červenou řepu, mohlo by dojít k potratu a uhynutí samice. Suchá strava (cereálie) je  energeticky velmi bohatá a podává se v malém množství, jsou to různé směsi obilí a ořechů. Krmit by se mělo minimálně 2x denně. Potraviny by měly mít pokojovou teplotu, neměly by být špinavé, plesnivé a kontaminované chemickými postřiky. Zbytky potravy je nutné pravidelně odstraňovat. Morčata musí mít také neustále k dispozici čerstvou vodu, nejlépe je podávat vodu v napáječce, protože vodu v misce si morče snadno znečistí nebo zvrhne. Pro broušení zubů je možné podávat tvrdý chléb nebo větvičky z ovocných stromů.

 

Nemoci
I morčata někdy onemocní. Objevují se nemoci jak infekčního, tak neinfekčního původu. Virové a bakteriální infekce způsobují nejčastěji zánětlivé onemocněné dýchacího a zažívacího ústrojí, plísňová a parazitární choroby se projevují  především na kůži. Nejvíce zdravotních problémů jsou však způsobeny nedostatky ve výživě. Nejčastější příznaky onemocnění jsou nechutenství, apatie, hubnutí, špatná kvalita srsti, výtoky z nosu, výtoky z pohlavních orgánů, nadmutí, průjem, zánět oka, kýchání, kašlání. Jestliže zpozorujete některé z těchto příznaků, doporučujeme neprodleně vyhledat veterinární pomoc, protože průběh onemocnění může být velmi rychlý.